Ako vysušiť mobil, ktorý sa nechcene vykúpal? Či už ste s ním omylom plávali v bazéne, alebo vám iba navlhol, nepanikárte a rozhodne ho nevyhadzujte. Existujú účinné domáce spôsoby, ako telefón osušiť a znovu bez problémov používať.
V článku vám prezradíme hneď niekoľko tipov, ako mobil či tablet vrátiť do pôvodného stavu aj to, kedy to už bez návštevy servisu nepôjde.
Expresná záchrana pre utopený mobil
Je jedno, aké boli dôvody navlhnutia vášho mobilu, respektíve iného elektronického prístroja, ktorý nie je vodoodolný. Dôležité je konať rýchlo a s chladnou hlavou.
Tu je rýchly postup tzv. prvej záchrany telefónu, ktorý prišiel do kontaktu s vodou:
- Utopený mobil ihneď vypnite.
- Dajte dole ochranné kryty.
- Skúste vybrať batériu.
- Očistite mobil od nečistôt.
- Snažte sa ho manuálne osušiť najviac, ako sa dá.
- Nechajte ho na suchom a vetranom mieste, aby sa celkom preschol.
- Počkajte 24 až 48 hodín.
- Ak sa predošlé kroky podarili, prejdite k zálohovaniu dát.
- Pokiaľ telefón nefunguje, prichádza čas vyhľadať dobrý servis.
Detailný popis, ako narábať s mokrým telefónom
Je dôležité zistiť, aká tekutina poškodila telefón. Ak sa dovnútra dostala čistá voda, môžete bez obáv začať so sušením. Pokiaľ však ide o niečo iné – pivo, slaná voda či sladené nápoje, odporúča sa najprv to vyčistiť destilovanou vodou, respektíve čistým liehom, čím sa odplavia rôzne nečistoty, ktoré by mohli spôsobiť vznik korózie a skratu.
A čo s ryžou, na ktorú sa všetci spoliehame? Naozaj je to efektívny spôsob, ako okrem obalov a tvrdených skiel chrániť mobil, a to aj pri navlhnutí? Ryža ako taká je skvelá na absorpciu vlhkosti. Na internete a aj u predajcov smartfónov však nájdete rôzne protichodné informácie ohľadom použitia ryže v tejto situácií. Zariadenie sa ryžou chráni od vlhkosti iba zvonku, pričom ryža nedokáže absorbovať vlhkosť zvnútra smartfónu. Aj preto radšej smartfón prineste do najbližšieho servisu a experimenty neskúšajte.
Po zapnutí mokrý mobil zálohujte
Ak sa všetko podarilo a zariadenie sa vám po vysušení podarí zapnúť, okamžite prejdite k zálohovaniu všetkých údajov. Urobíte tak celkom jednoducho – za pomoci interných nástrojov v telefóne, prípadne môžete skúsiť manuálne zálohovanie. Skvelou pomôckou je aj zálohovacia aplikácia pre iOS či Android.
Každopádne, k dátam sa dostanete iba po zapnutí mobilu. Nezabudnite, že pred pokusom o zálohu musí byť mobilné zariadenie dôsledne vysušené.
Taktiež sa nenechajte učičíkať opätovným reštartom mobilu. To, že sa vám ho podarí zapnúť, ešte nemusí znamenať, že nedošlo k žiadnym poškodeniam. Môže sa stať, že v jeden moment bude telefón funkčný a nasledujúci deň vám už nenabehne. Aj z toho dôvodu je nutné vykonať zálohovanie hneď, ako sa dá.
Dobrým pomocníkom je aj nastavenie automatického zálohovania v iOS a Androidoch, ktoré pravidelne synchronizuje všetky kontakty a fotografie do cloudu.
Toto s utopeným smartfónom nikdy nerobte
Tak, ako vám odborníci zaručene poradia, ako vysušiť telefón od vody, sú aj nesprávne reakcie a riešenia, ktoré s utopeným zariadením nikdy nerobte.
Čo všetko s navlhnutým mobilom nerobiť?
- Telefón nesušte fénom ani v sušičke.
- Buďte trpezliví a nezapínajte ho skôr, ako je celkom vysušený.
- Po zapnutí rátajte aj s možnosťou, že nebude stopercentne fungovať, a preto ho čo najskôr zálohujte.