Obnova telefónu do továrenských nastavení – na čo si dať pozor

Lacné Kryty | Obnova telefónu do továrenských nastavení – na čo si dať pozor

Obnova telefónu do továrenských nastavení je funkcia, s ktorou sa niektorí (tí šťastnejší) majitelia telefónov a tabletov nestretnú počas celého života, no niektorí to musia absolvovať pokojne aj na mesačnej báze. Čo všetko by ste mali o tejto funkcii vedieť, aké sú k nej alternatívy a čo všetko sa pri tom môže pokaziť si môžete prečítať v nasledujúcom článku.

Továrenské nastavenie mobilu

Továrenské nastavenie mobilu znamená uvedenie všetkých nastavení a celého software-u do stavu, keď bol telefón vyrobený (pozor, nie zakúpený). Už sa vám stalo, že ste si kúpili nový telefón a hneď po jeho zapnutí vám nainštaloval celú paletu aktualizácií? Pravdepodobne išlo o model, ktorý je na trhu už nejaký ten mesiac a všetky aktualizácie, ktoré jeho výrobca postupne vydával, musel takýmto spôsobom dobehnúť.

Resetovanie a reštartovanie telefónu

Reset môžeme jednoducho preložiť ako znovu-nastavenie, reštart ako znovu-spustenie. Reštart telefónu je neškodný a väčšinou je potrebný napríklad po inštalácií spomínaných aktualizácií. Jednoducho sa len vypne a zapne. Reset je v tomto prípade označenie práve pre obnovenie továrenského nastavenia. Z vlastnej skúsenosti vieme o prípade, kedy sa angličtiny neznalý človek rozhodol reštartovať svoj telefón (lebo pracoval pomaly) a po stlačení hlavného tlačidla si z možností Restart, Reset a Cancel vybral práve Reset. Prišiel tak o všetky svoje údaje. Stretnúť sa môžete aj s termínom hard reset – takto sa označuje funkcia, kedy napríklad pomocou špicatého komponentu priloženého k telefónu stlačíte tlačidlo ukryté v útrobách telefónu vtedy, keď vám zamrzne a nedá sa s ním nič iné spraviť.

Kedy sa uchýliť k továrenskému nastaveniu?

Továrenské nastavenia oceníte najmä v prípade, že ste dostali telefón po niekom inom. Vtedy oceníte nastavenie telefónu od začiatku podľa svojich preferencií bez toho, aby ste museli postupne odinštalovať celé spektrum aplikácií a upraviť mnohé nastavenia.

Zároveň jednotlivé operačné systémy prichádzajú s novými aktualizáciami a vylepšeniami, ktoré sa v mnohých prípadoch neosvedčia a vyvolajú skôr kritiku v radoch používateľov. Často je jedinou schodnou cestou uvedenie telefónu do továrenských nastavení, čo v podstate vynuluje všetky doterajšie aktualizácie a rozhranie telefónu sa dostane do stavu, kedy ste s ním boli spokojní. Je tu však aj dôležité upozornenie – takýmto činom prichádzate o mnohé bezpečnostné záplaty, a preto to neodporúčame. Lepšou alternatívou je počkať, kým bude k dispozícií nová aktualizácia.

Továrenské nastavenie sa dá väčšinou spraviť cez nastavenia bez nutnosti vyberania batérie, dávania krytu alebo obalu na telefón dolu a hľadania nejakého špeciálneho tlačidla. Môžete si však vybrať z dvoch možností. Buď „vymazať“ celý telefón a všetky dáta v ňom (vrátane fotiek, hudby) alebo len obnoviť nastavenia a ponechať celý obsah nedotknutý.

Čo je to prepaľovanie ROM-ky?

Niektorí „špecialisti“ sú tak nespokojní s výberom telefónu (a s jeho software-om), že sa rozhodnú pre prepálenie celého operačného systému. Väčšinou tak môžu telefón s Androidom vybaviť iným Androidom, avšak takéto špekulovanie bežnému používateľovi rozhodne neodporúčame.

Pozor na takzvané brick-nutie telefónu

Najčastejším dôsledkom neodbornej manipulácie so software-om vášho mobilného zariadenia je takzvané brick-nutie celého zariadenia. Čo to znamená? V angličtine „brick“ znamená „tehla“. Pokazíte si telefón tak, že sa z neho stane už len predražené ťažítko na dokumenty alebo vreckovky. Opraviť bricknuté zariadenie je v 99 % prípadov nemožné.

Tento článok bol uverejnený v kategórii Blog.